Wczoraj na blogu robiłam porządek z etykietami (zbyt wiele ich było, sama się czasami gupiłam) i zauważyłam, że brak jest przetworów. Trzeba to nadrobić - przecież spiżarnię mam bardzo dużą, a jej rolę spełnia u nas składająca się z dwóch pomieszczeń stara, poniemiecka, wymurowana kamieniami piwnica pod domem. Taka trochę klimatyczna - nasz dom w czasach PRL - u pełnił różne funkcje: był u tu areszt (stąd zachowane do dziś okute drzwi w piwnicy oddzielające jedno pomieszczenie od drugiego i i napis na sklepieniu "Tu siedziałem - 1946"), a później Urząd Stanu Cywilnego i Poczta Polska.
Dzisiaj, w pierwszym pomieszczeniu stoją na regałach słoiki z przetworami i suszonymi grzybami, w drugim, na paletach warzywa i owoce. Na ścianach pozaplatane sznury cebuli i czosnku, a w woreczkach orzechy włoskie i laskowe. Nic nadzwyczajnego się tu nie dzieje, no chyba że nietoperz czasami lokum sobie u nas urządzi :)
Przepisu z proporcjami na przecier pomidorowy nie będę podawała, bo nie ma takiej potrzeby. Wystarczy kilka kilogramów pomidorów (ja zazwyczaj na raz przerabiam 3 - 4 kg) najlepiej odmiany malinówka lub bawole serce, duży garnek i blender. Oczywiście jeszcze odrobina soli do smaku.
Pomidory sparzam wrzątkiem, obieram ze skórki i oczyszczam z jasnych części po szypułkach. Przekrajam na połówki lub ćwiartki (w zależności od tego jak duże mam okazy) i wrzucam do dużego garnka. Podlewam odrobiną wody i rozgotowuję (krótko, bo te odmiany pomidorów są bardzo mięsiste, nie mają aż tak dużo soków, nie trzeba redukować płynów, a przecier zawsze wychodzi gęsty)
Później lekko studzę, wrzucam do blendera i miksuję.
Doprawiam do smaku solą, przekładam do czystych, wyparzonych słoików, zakręcam i krótko pasteryzuję. Mam już bazę do przepysznych sosów, nie tylko tych robionych na bierząco, również do innych przetworów. A przetworów w tym roku robię znacznie więcej - moja najstarsza córa wyjeżdża na studia, więc jak to żaczek - wyciągała z domu będzie co się da :).
Tak z rozmachu zrobiłam sos słodko - kwaśny na zimę. W tym roku z dodatkiem musztardy i sosu sojowego.
Składniki:
3 kg pomidorów (najlepiej odmiany bawole serce lub malinówka),
5 słodkich papryk,
1 kg cebuli,
1 puszka kukurydzy konserwowej,
1 puszka ananasa z puszki,
5 dużych ząbków czosnku,
1 szklanka cukru,
100 ml octy 10%,
2 łyżki sosu sojowego,
3 łyżki musztardy sarepskiej,
2,5 łyżki soli,
1 łyżka curry,
1 łyżka słodkiej papryki,
1 łyżeczka ostrej papryki,
1 łyżeczka mielonego pieprzu prawdziwego
Sposób przygotowania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz